Z ostatniej chwili

Objawy problemów z nerkami. Kiedy zgłosić się do lekarza?

problem z nerkami A medical worker shows the urinary system on blurred background.

Układ moczowy człowieka pełni ważną funkcję w organizmie. Jednym z najważniejszych jego narządów są nerki, które filtrują niepotrzebne produkty przemiany materii, abyśmy potem mogli wydalić je wraz z moczem. Po czym poznać, że narząd ten szwankuje? Jakie objawy powinny zaniepokoić nas i skłonić do wizyty u lekarza? Sprawdź, po czym poznać, że z nerkami dzieje się coś nie tak.

Od zapalenia pęcherza do chorób nerek

Najpopularniejszym problemem związanym z układem moczowym, jakiego możemy doświadczyć, jest zapalenie pęcherza. Dolegliwość ta dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn, a to z uwagi na specyficzną budowę cewki moczowej – u pań, ze względów anatomicznych, jest ona o wiele krótsza, co sprzyja przedostawaniu się bakterii bezpośrednio do pęcherza. Do głównych objawów tej infekcji należy piekący ból przy próbach oddania moczu oraz nieustanne uczucie ucisku na pęcherz. Nieleczony stan zapalny pęcherza może się rozprzestrzeniać.

Częstym powikłaniem tej dolegliwości jest zapalenie kłębuszków nerkowych. Nie zawsze daje ono objawy widoczne gołym okiem, dlatego ważne jest wykonywanie okresowych badań moczu. Ból nerek bądź w ich okolicy może być sygnałem informującym nas o rozwijającej się infekcji.

Nie lekceważ bólu!

Silny, kłujący ból w dole pleców to najpopularniejszy objaw kolki nerkowej. Raczej nie da się go zignorować, dlatego też w przypadku wystąpienia tego objawu do konsultacji z lekarzem nie trzeba zachęcać. Właśnie w ten sposób organizm daje nam do zrozumienia, że w naszych nerkach doszło do powstania złogów – wytrąconych osadów pewnych substancji chemicznych, które maja trudności z wydostaniem się na zewnątrz. W takich sytuacjach lekarze podają zazwyczaj leki rozkurczowe i przeciwbólowe, aby umożliwić tzw. kamieniom nerkowym łatwiejsze opuszczenie organizmu. To objawy choroby zwanej kamicą nerkową, pojawiającej się zazwyczaj jako konsekwencja siedzącego trybu życia i niezdrowej diety.

Czy iść do lekarza?

Warto udać się po poradę lekarską, jak tylko zauważymy niepokojące objawy. Im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym prościej będzie uporać się z chorobą. Nie należy bagatelizować objawów, licząc na to że ból nerek prędzej czy później sam minie. Nawet tak powszechna dolegliwość jak zapalenie pęcherza nieleczona może doprowadzić do groźnych i o wiele bardziej skomplikowanych chorób. Dobrze jest też wykonywać badania profilaktyczne moczu i krwi – tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że w naszym organizmie wszystko działa tak, jak powinno.

2 Comments