Z ostatniej chwili

Wszystko co musisz wiedzieć o jaskrze

leczenie jaskry

Choroby cywilizacyjne to zmora dzisiejszych czasów. Całodzienne ślęczenie przed komputerem oraz nieustanne użytkowanie telefonu komórkowego przyczyniają się do rozwoju różnych schorzeń, między innymi jaskry.
Czym konkretnie jest ta choroba, jakie są jej objawy i jak przebiega leczenie jaskry? Przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania lub zajrzyj na stronę http://pryzmat-okulistyka.pl/.

Podstępna choroba i jej objawy

Jaskra objawia się postępującym zanikiem nerwu wzrokowego, czyli tzw. neuropatią jaskrową. Przyczyny powstawania wszystkich postaci tej choroby nie są do końca jasne. Istnieje bowiem jaskra:
-wrodzona,
-dziecięca,
-młodzieńcza,
-ludzi dorosłych,
-wtórna (w przebiegu innych chorób oczu).

Wspólną cechą wymienionych postaci tego schorzenia jest podwyższone ciśnienie w oku. Każda z nich rozpoczyna się od ubytków w polu widzenia, a kończy całkowitym zanikiem nerwu wzrokowego i ślepotą.

Obecnie na jaskrę cierpi ponad 70 milionów ludzi na całym świecie, a ponad 6 milionów jest z tego powodu niewidomych. Przez swój podstępny i powolny rozwój, jaskra nazywana jest „cichym złodziejem widzenia”. Początkowo objawia się tylko zaburzeniami wzorku, lecz z czasem przyczynia się do mglistego, niewyraźnego bądź podwójnego widzenia. Najistotniejszy jest czas diagnozy. Nie można dopuścić, by postęp choroby doprowadził do ślepoty. Dlatego, od razu po jej rozpoznaniu, należy rozpocząć leczenie jaskry.
Wyróżnia się dwie podstawowe kategorie choroby, w zależności od budowy przedniego odcinka oka: z otwartym kątem przesączenia i z zamykającym się kątem przesączenia. W pierwszym przypadku, objawy tego schorzenia latami nie dają o sobie znać – wszystko odbywa się bezboleśnie i bezobjawowo do całkowitego wyniszczenia nerwu wzrokowego. Objawy drugiej, znacznie rzadziej spotykanej kategorii, są już bardziej wyraźne: bóle głowy i oka, rozmywające się i zamglone obrazy. Mimo że każda kategoria jaskry przebiega inaczej, w obu przypadkach dochodzi do uszkodzenia włókien nerwu wzrokowego i zaników w polu widzenia. Rozpoznanie jest niezwykle istotne, ponieważ decyduje o wyborze metody leczenia.

Jak leczyć jaskrę

Jako że jaskra jest zespołem schorzeń, nie wyróżnia się jednej, skutecznej metody leczenia. Zahamowanie rozwoju choroby może odbywać się różnie. Decydującymi czynnikami są:
– wiek pacjenta,
– postać jaskry,
– stopień zaawansowania wady wzroku.

Najczęściej zaczyna się od leczenia farmakologicznego lub laserowego. Gdy te metody zawiodą, pozostaje operacyjne leczenie jaskry. Ma ono również swoje zastosowanie przy dużych wahaniach ciśnienia wewnątrzgałkowego w pomiarach dobowych, przy niekorzystnym wpływie przeprowadzanego toku leczenia na jakość życia oraz w przypadku jaskry młodzieńczej. Najskuteczniejszą i najczęściej stosowaną metodą operacyjnego leczenia jest trabekulektomia, polegająca na obniżeniu ciśnienia do momentu, w którym postęp choroby zostaje całkowicie zahamowany. Specjaliści polecają leczenie jaskry właśnie tą metodą. Jeżeli zauważyłeś którykolwiek z wcześniej wymienionych objawów, nie zwlekaj! Umów się na wizytę w poradni http://pryzmat-okulistyka.pl/ i powstrzymaj działanie tej podstępnej choroby.

Dowiedz się wiecej na temat żółtej plamki w oku oraz leczenia jej.

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej