Z ostatniej chwili

Żylaki – obalamy największe mity

PEXELS - darmówka PEXELS - darmówka

Duży odsetek polskiego społeczeństwa – mówi się, że ponad 40 procent – cierpi na dolegliwości związane z żylakami, przy czym problem ten częściej dotyczy kobiet. Zazwyczaj nie zagrażają one życiu, jednak powodują szereg nieprzyjemnych doznań i mają wpływ na pogorszenie jakości życia chorych. Rzecz warta uwagi, iż na temat żylaków krąży szereg mitów, nieuzasadnionych przekonań, którym dobrze jest się przyjrzeć, by zapobiec zaostrzeniu choroby. Oto i one – największe mity o żylakach:

1. Żylaki stanowią przede wszystkim defekt kosmetyczny

Nic bardziej błędnego! Owszem, widoczne na powierzchni skóry żyły o krętym przebiegu, poszerzone czy wydłużone lub przybierające postać kłębka bądź prześwitująca przez skórę siateczka żył nie przysparzają uroku. Jednak kwestia estetyczna nie stanowi sama w sobie istoty problemu. Choroba może rozwijać się podstępnie, prowadząc do przewlekłej niewydolności żył, a nawet tak niebezpiecznego stanu, jak urwanie się zakrzepu, który po zablokowaniu płuc lub mózgu spowoduje śmierć. A zatem, zamiast bagatelizować problem, należy stawić mu czoła we współpracy ze specjalistą.

2. Żylaków można się pozbyć tylko dzięki stosowaniu ziół i maści

To bez wątpienia tego rodzaju medykamenty odgrywają ważną rolę we wzmacnianiu naczyń krwionośnych i opóźnić mogą rozwój nowych żylaków. W tej materii szczególne zastosowanie ma na przykład nagietek (Calendula officinalis). Działa przeciwzapalnie i usuwa obrzęk. Stosować można maść, herbatkę, kąpiel albo sok z nagietka. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że te metody nie usuną już powstałych żylaków. Brzydkie poszerzenia żył należy poddać odpowiednim zabiegom. Współczesna medycyna proponuje w tej dziedzinie coraz nowocześniejsze rozwiązania, jak chociażby laserowe usuwanie żylaków. Ta technika pozwala na leczenie nawet głębiej położonych uszkodzeń naczyniowych.

3. Uprawienie sportu oraz właściwa dieta zapobiegną powstaniu żylaków

Niestety choroby żył mają podłoże genetyczne. W związku z tym żadna dyscyplina sportowa ani najlepiej zbilansowana dieta nie zapobiegnie ujawnieniu się zmian naczyniowych. Rzecz jasna ma niebagatelne znaczenie w hamowaniu objawów rozwoju dolegliwości. Pozwala też nie doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Aktywizacji pompy mięśniowej sprzyjają piesze wędrówki, jazda na rowerze, pływanie czy nordic walking oraz narciarstwo biegowe. Fakt jednak pozostaje faktem – już powstałe żylaki trzeba leczyć.

4. Opuchlizna nóg wieczorem to sprawa przejściowa

Nogi spuchnięte w kostkach, obrzmiałe i obolałe wieczorną porą mogą, niestety, wskazywać na poważniejsze problemy ze zdrowiem – właśnie rozwijającą się w ukryciu chorobę naczyń krwionośnych. By wykluczyć inne dolegliwości oraz niezwłocznie podjąć leczenie wskazana będzie wizyta u lekarza. Już na tym etapie można zahamować rozwój żylaków, o ile nie zbagatelizuje się tego ważnego objawu. Zwracać uwagę należy także na mrowienie w kończynach, uczucie rozpierania czy ciężkości kończyn bądź kurcze łydek zamiast czekać aż “samo przejdzie”.

5. Podkolanówki tamują przepływ krwi i szkodzą na żylaki

Takie wrażenie odnosi się nosząc tylko i wyłącznie tak zwane sklepowe, zwykłe podkolanówki. Istotnie, ściągacz pod kolanem uciska naczynia krwionośne i utrudnia swobodny przepływ krwi. Rzecz wygląda zupełnie inaczej w przypadku rajstop oraz podkolanówek leczniczych, uciskowych. Ich cechą charakterystyczną jest zmienny stopniowalny ucisk przede wszystkim w okolicach kostek, a nie kolan. Wówczas krew, która zalega wokół kostek zostaje właściwie wymasowana. Zakupić można nawet wygodny model podkolanówek zapinanych na zamek błyskawiczny.

Niewątpliwie żylaki trzeba leczyć pod okiem doświadczonego specjalisty. Szczególnie przyszłe matki ze skłonnością do zakrzepów bądź te, które już przeszły zakrzepicę powinny korzystać w ciąży z wiedzy nie tylko ginekologa prowadzącego, ale również hematologa i flebologa lub angiologa. Osoby skłonne do tego rodzaju dolegliwości muszą zdobywać rzetelną wiedzę, by nie dawać wiary szkodliwym i powszechnym mitom.

 

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób można usunąć żylaki? Sprawdź artykuł o laserowym usuwaniu żylaków i dowiedz się, jak możesz poprawić wygląd i zdrowie swoich nóg.

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej