Z ostatniej chwili

Na czym polega działanie antywylegaczy?

zboża

Utrzymanie odpowiednio wysokich i stabilnych zbóż wbrew pozorom nie jest proste. Niektóre rośliny, takie jak jęczmień czy pszenica, są bardzo narażone na tak zwane wyleganie. W praktyce oznacza to pochylenie źdźbła, a w niektórych przypadkach nawet jego złamanie.

Główne przyczyny

Wyleganie jest spowodowane wieloma czynnikami. Do najczęstszych należą: gęsta obsada roślin na metr kwadratowy, warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, ulewny deszcz i gradobicie, a także zbyt duża ilość nawozu azotowego. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia wylegania jest możliwe dzięki zastosowaniu regulatorów wzrostu, zwanych także antywylegaczami.

Zastosowanie

Skracanie zbóż należy rozpocząć stosunkowo wcześnie. Niektóre środki aplikuje się już w fazie krzewienia upraw. Na stronie firmy Syngenta można znaleźć informacje na temat trzech regulatorów, każdy z nich jest dostosowany do poszczególnych faz wzrostu zbóż. Istotne jest także to, by stosować odpowiednie dawki produktu. Zalecane ilości są dokładnie opisane w specyfikacji produktu. Kolejna kwestia to warunki atmosferyczne. Należy unikać stosowania antywylegaczy, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza, a na dworze pada. Skuteczność produktu jest znacznie większa w słoneczne i ciepłe dni.

Działanie antywylegaczy

W regulatorach wzrostu bardzo istotna jest substancja czynna biologicznie. Antywylegacz zawierający trineksapak etylu oddziałuje na roślinę poprzez jej liście. Następnie środek ten jest kierowany do pędów. Dzięki temu roślina jest widocznie niższa, a jednocześnie ma mocniejszą podstawę. Warto przy tym wspomnieć, że najbardziej skrócone zostanie to międzywęźle, które rozwija się akurat w czasie użycia antywylegacza.

Skracanie zbóż ma bardzo duży wpływ na rozwój upraw. Stabilne zboża w późniejszym okresie zapewniają wysoką jakość ziarna, a co za tym idzie – udane zbiory. Oczywiście warto wykorzystywać takie substancje, które nie tylko skrócą zboże, ale również dostarczą mu niezbędnych składników odżywczych, zapewniających między innymi lepszy rozrost korzeni.

2 Comments